2012

Κύπελλο ΜΟΘ Underbone, 1ος αγώνας, 30 Σεπτεμβρίου, ΜΟΘ

PDF

54 53bHard Bone !!

Και ήρθε η ώρα που τα Μικρά Κυβικά απέκτησαν τους δικούς τους αγώνες, το δικό τους Κύπελλο! "Δράστης" ο Μοτοσυκλετιστικός Ομιλος Θεσσαλονίκης που φρόντισε ώστε τα παπιά, τα scooter και οι Vespa, την πλειοψηφία των δίτροχων που συναντάμε καθημερινά στους δρόμους να βρουν το αγωνιστικό τους "σπίτι". Ο πρώτος αγώνας του Κυπέλλου έγινε στις 30/9 στην πίστα Drive Park με συμμετοχή 25 αναβατών που έδωσαν μάχες σε τρεις κατηγορίες μπροστά σε πολυάριθμο κοινό που προτίμησε να μην πάει για μπάνιο αυτή την 100% καλοκαιρινή μέρα επιβραβεύοντας με χειροκρότημα τις xitoglou2προσπάθειες οργανωτών και αγωνιζομένων. Η οργάνωση ήταν άψογη σε όλα τα επίπεδα αφού είχαν εντοπιστεί κάποια μικροκενά στον πιλοτικό αγώνα της Ανοιξης (σχετικό ρεπορτάζ στο www.motogr.tv) με αποτέλεσμα να τηρηθεί μέχρι ...δευτερολέπτου το πρόγραμμα, οι θεατές να μείνουν μέχρι την τελευταία απονομή και όλα να κυλήσουν έτσι ακριβώς όπως έπρεπε και όπως άλλωστε αρμόζει στα πολύπειρα στελέχη του Μ.Ο.Θ. Στο αγωνιστικό μέρος:

σε όλα τα επίπεδα αφού είχαν εντοπιστεί κάποια μικροκενά στον πιλοτικό αγώνα της Ανοιξης (σχετικό ρεπορτάζ στο www.motogr.tv) με αποτέλεσμα να τηρηθεί μέχρι ...δευτερολέπτου το πρόγραμμα, οι θεατές να μείνουν μέχρι την τελευταία απονομή και όλα να κυλήσουν έτσι ακριβώς όπως έπρεπε και όπως άλλωστε αρμόζει στα πολύπειρα στελέχη του Μ.Ο.Θ. Στο αγωνιστικό μέρος:VESPA: Tα χρονομετρημένα προμήνυαν μέχη μεταξύ του Αξιου Βαρσάμη και του Γιάννη Χίτογλου και ακριβώς αυτό έγινε αλλά για μόνο ένα γύρο αφού ο Αξιος είχε πτώση και εγκατάλειψη με αποτέλεσμα να δούμε την Vespa 135cc της κατηγορίας small frame να επικρατεί των μεγάλων της open με τα 210cc! Εκεί νικητής αναδείχθηκε ο Πέτρος Μίγγος με την εντυπωσιακή ιδιοκατασκευή του (είναι μηχανουργός!) ξορκίζοντας έτσι με αυτή την νίκη την ατυχία που είχε στον ανοιξιάτικο αγώνα. Στην δεύτερη θέση ο Κώστας Κύρου που ενώ μονομάχησε στην αρχή του αγώνα για την πρωτιά μετά έχασε σταδιακά έδαφος για να μην πιεστεί τελικά ενώ στην 3η θέση ήταν ο Γιάννης Ταλιουρίδης που άφησε εκτός βάθρου τον Δημήτρη Μεϊμάρογλου. Ατυχος εδώ ο Στέργιος Γκόγκος αλλά μην τον λυπάστε γιατί τον Αρίλη ξεκινάει τον Γύρο του Κόσμου με την ίδια Vespa που έτρεξε στtheatesον αγώνα και άλλους δύο φίλους! Ρεπορτάζ γι'αυτό πολύ σύντομα στο περιδοκό MOTO X-treme και φυσικά στο www.motogr.tv

DUCK: Η κατηγορία των παπιών φιλοξένησε στις συμμετοχές ένα 'βαρύ" όνομα των αγώνων enduro και supermotard, τον Ανδρέα Κυρίτση που έφερε ένα Modenas GT135 (στα 150cc) κατάλληλα προετοιμασμένο από τον Κώστα Τσίλογλου για να ανταγωνιστεί τον Μάρκο Μπακάλι με το Crypton 135 (επίσης στα 150cc). Αυτό που μας έκανε andreasεντύπωση όμως ήταν εκτός από την μικρή συμμετοχή στην κατηγορία η απουσία των Ζ125 (ή ...200, αν προτιμάτε) που δεν εμφανίστηκε ούτε ένα. Και όλοι ξέρουμε πόσα υπάρχουν και πόσο γρήγορα είναι... Αντε παιδιά, ξυπνάμε, λέμε! Στα χρονομετρημένα είχαμε πρόβλημα για τον Κυρίτση (σπασμένη ζάντα) και αρκετό χαμένο χρόνο για να εγκλιματιστεί ενώ ο Μπακάλι με νέα εμφάνιση στο παπί γύριζε σταθερά στους χρόνους που μας είχε συνηθίσει την Ανοιξη με τις πολύ καλές αγωνιστικές γραμμές του. Στον αγώνα είδαμε αυτό που περιμέναμε! Η μονομαχία άρχισε από την εκκίνηση και συνεχίστηκε για 4 γύρους με εναλλαγές στην πρώτη θέση. Η πίεση όμως είχε σαν αποτέλεσμα την πτώση του Κυρίτση και την ευκαιρία στον νικητή Μπακάλι να κάνει μία διαφορά 30" που ποτέ δεν μπόρεσε να καλύψει ο Κυρίτσης. Ο Κρίτσικας ήταν ο τρίτος του βάθρου. Στα normal Λιβανός και Χαριτόπουλος μοιράστηκαν 1η-2η θέση.

SCOOTER: Ηταν η πολυπληθέστερη κατηγορία του αγώνα (όπως είναι και στους δρόμους πλέον) με τον Παναγιώτη Βιολιστή και το ...Tidephoon των 180cc να δείχνει από τα δοκιμαστικά ότι και θέλει και μπορεί. Εκανε προσωπικό ρεκόρ πίστας κατεβάζοντας 1.05.606 (ήταν και ο καλύτερος χρόνος όλων των κατηγοριών) και πήρε την pole position έχοντας δίπλα του τους ορεξάτους Κώστα Αμπράζη και Πάνο Καραγιαννίδη να γυρνάνε 1,5"-2,5" πιο αργά. Η εκκίνηση ήταν υπόθεση του Καραγιαννίδη (με αποτέλεσμα το fun club του να πάρει φωτιά στην εξέδρα) ο οποίος κράτησε τις γραμμές του για ένα γύρο αφήνοντας τον Βιολιστή πίσω του. Ακριβώς στο κλείσιμο του γύρου όμως ο Βιολιστής πέρασε μπροστά και σταδιακά απομακρύνθηκε αφήνοντας την μάχη να γίνεται πλέον για την δεύτερη θέση μεταξύ του Αμπράζη και του Καραγιαννίδη. Τους αναβάτες βρήκε ο τερματισμός με αυτή την σειρά ενώ ακολούθησαν Μπαλτζής, Ζελίδης, Σταμούλης, Παναγιωτάτος. Στην υποκατηγορία normal νικητής ήταν ο Σταύρος Σταυρόπουλος (που μάλιστα ήταν 4ος γενικής) με Γρηγοριάδη, Poplo να ανεβαίνουν στο βάθρο και 4ο τον Petrosian.
superfinal
SUPER Τελικός: Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον (αλλά με μπόλικο θέαμα) ήταν η κορυφαία στιγμή της ημέρας όπου Vespa, παπιά και scooter συναντήθηκαν για να βγει ο γρηγορότερος της μέρας! Που δεν ήταν άλλος από τον Παναγιώτη Βιολιστή που σχετικά εύκολα βρήκε μετά από μικρές περιπέτειες στους πρώτους γύρους να βρει "ανοιχτό" δρόμο μέχρι και την καρώ σημαία.

Επόμενο ραντεβού 21/10 στην ίδια πίστα ενώ ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 10/11 πάντα στην φιλόξενη πίστα DRIVE PARK, στην περιοχή αεροδρομίου Θεσ/νίκης. Το περιοδικό MOTO X-treme και το www.motogr.tv θα είναι φυσικά εκεί σαν χορηγοί επικοινωνίας αλλά και στην μικροφωνική αναμετάδοση του αγώνα.

κείμενο: Moto Extreme, Χρήστος Βαλαβάνης, φωτό: Ελενα Δούκα